Czasowniki nieregularne – jak wykorzystać indywidualne zdolności do ich opanowania?

Większość osób uważa naukę angielskich czasowników nieregularnych za przykry obowiązek. A przecież wcale tak nie musi być. Wystarczy zrozumienie swoich talentów oraz odrobina wyobraźni. Z pomocą może nam przyjść teoria inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Pozwoli ona na dopasowanie sposobu uczenia się czasowników do naszych indywidualnych umiejętności. W niniejszym artykule przedstawię kilka sposobów uczenia się angielskich czasowników nieregularnych oparty na waszym dominującym rodzaju inteligencji. Jeżeli nie znacie swojego dominującego rodzaju inteligencji, odsyłam do wykonania testu, który można znaleźć na przykład tutaj:

http://brieftip.pl/test-inteligencji-wielorakiej-rodzaje-inteligencji/

Jeżeli właśnie poznaliście swój dominujący rodzaj inteligencji lub znacie go już od dawna, możemy zaczynać naukę czasowników nieregularnych z uśmiechem.

Inteligencja matematyczno-logiczna/wizualno-przestrzenna

Osoby o tych rodzajach inteligencji z pewnością docenią poniższą mapę mentalną:

http://anglais-facile.com/wp-content/uploads/2012/05/irregular_verbs1.jpg

Czasowniki zostały na niej poukładane pod względem wzorca odmiany. Wzrokowcy docenią przestrzenny rozkład i kolorystykę przedstawionego drzewa, natomiast matematyczno-logiczni z pewnością skorzystają ze wzorca, aby lepiej zapamiętać odmianę. Wystarczy wydrukować tę mapę na kolorowo i powiesić ją w kilku widocznych miejscach, w których często przebywacie, a czasowniki wejdą wam niemal same do głowy.

Inteligencja słuchowa/muzyczna

Do osób cechujących się tymi rodzajami inteligencji przemawiają dźwięki i muzyka. Dlatego z pewnością powinny spodobać im się te wideoklipy:

https://www.youtube.com/watch?v=LmdK2PKoC9w&t=12s

https://www.youtube.com/watch?v=gZzKe1BC2XU

Dzięki takiemu przedstawieniu informacji łatwiej Wam będzie zapamiętać odmianę czasowników. Nie mówiąc już o tym, że te piosenki niesamowicie wciągają! Z doświadczenia wiem, że po kilku przesłuchaniach uczniowie będą już nucić pod nosem powyższe piosenki, a przy okazji będą potrafili przywołać z pamięci czasowniki. Wystarczy tylko przesłuchać piosenki odpowiednią ilość razy, a sami wyśpiewacie odpowiednie formy.

Inteligencja ruchowa

Dla osób uczących się w ruchu polecam puzzle, domina i inne układanki, na przykład takie:

https://ilonapp.blogspot.com/2016/04/irregular-verbs-domino-printable.html

Należy pociąć układankę na kawałki, a potem ułożyć ją w odpowiedniej kolejności. Już podczas samego wycinania mogą zapaść Wam w pamięć niektóre słowa, a czynności ruchowe związane z układaniem pomogą lepiej zakodować nowe słowa. Nie wspominając już o tym, że do zabawy można zaprosić najmłodszych, którzy z chęcią pomogą nam (na miarę swoich możliwości) odnaleźć się w świecie czasowników nieregularnych, a przynajmniej będą miały z tego frajdę. Możemy też spróbować czegoś trudniejszego np. pociąć poniższą tabelkę na kawałki i spróbować odtworzyć ją, na przykład przykleić ją na większą kartkę.

https://pl-static.z-dn.net/files/db7/4a2bdf1263c5b7d034bd023511e4a415.png

Inteligencja językowa/interpersonalna

Osoby o tym rodzaju inteligencji z pewnością nie będą zadowolone z uzupełniania zdań. Chyba że zostaną one poskładane w logiczną i ciekawą historię. Internet oferuje wiele takich historyjek, które mogą nie tylko nas zaciekawić, ale w które możemy mieć również swój wkład, uzupełniając je odpowiednimi czasownikami. Jeżeli będziemy szczególnie zainteresowani otrzymaną historią, możemy ją wydrukować i odczytywać regularnie w celu utrwalenia czasowników. Dodatkowo jeżeli historie będą opowiadać o ludziach takich jak my sami, osoby o inteligencji interpersonalnej z pewnością będą potrafiły odnieść się do nich na poziomie emocjonalnym. Przykładowe ćwiczenia z historyjkami znajdziemy tutaj:

https://www.tolearnenglish.com/english_lessons/simple-past-irregular-verb-story

Inteligencja intrapersonalna

Osoby o tej inteligencji są bardzo świadome samych siebie, dlatego im również pomoże odpowiednia historyjka, jeżeli będzie dotyczyć… ich samych. Mogą one przeanalizować czasowniki nieregularne i zastanowić się, które czynności wykonują najczęściej, kiedy ostatni raz je wykonywały itd. Można je też wpleść w całą historię. A co, jeżeli komuś brakuje pomysłów na taką historię? Na szczęście internet jest pełen narzędzi zwanych generatorami pomysłów na opowiadania, takich jak np. ten:

http://tvtropes.org/pmwiki/storygen.php

Dzięki nim nie zabraknie Wam pomysłów na odpowiednią historyjką. Kto wie, może nawet kiedyś powstanie film na podstawie Waszych historii.

Na zakończenie pragnę przypomnieć, że chociaż ludzie często mają dominujący jeden rodzaj inteligencji, można wykorzystywać również te nieco słabsze. Najlepszą opcją jest łączenie różnych stylów uczenia się, bo wtedy nasz mózg jest najbardziej aktywny i najlepiej przyswaja wiedzę. Nie należy również zapominać, że wszystko przyjdzie nam łatwiej, jeżeli potraktujemy to jako zabawę. Zatem do dzieła i powodzenia!

UWAGA: Treści dostępne pod linkami nie należą do mnie, lecz do ich autorów, a korzystanie z nich może wymagać zgody ze strony tychże autorów.