Nowa przysięga czyli jak stworzyć udane małżeństwo

Zapewne znana Wam jest przysięga małżeńska, w której ślubujecie partnerowi „miłość, wierność i uczciwość małżeńską”. Te cechy niewątpliwie spajają związek i pozwalają mu przetrwać długie lata. Jednak czy one same wystarczą, żeby nie opuścić partnera „aż do śmierci”? Oto propozycja trzech nowych punktów, które warto dodać do przysięgi, aby stworzyć udane małżeństwo.

Ślubuję Ci… szacunek

Teoretycznie okazujemy współmałżonkom szacunek na każdym kroku. Ale czy na pewno? Ile razy zdarzyło Wam się przewracać oczami, słysząc sugestię partnera albo zaczynać zdanie od „Ty zawsze [wstaw coś negatywnego]!”. Niby to drobiazg, a jednak może zaboleć i świadczy o braku szacunku.

Przede wszystkim powinniście odnosić się do partnera w taki sposób, w jaki chcielibyście, żeby zwracano się do Was. W przypadku konfliktu należy unikać generalizowania i skupić się na bieżącym problemie. Ponadto musicie komunikować się w sposób jasny i przejrzysty. Powiedzenie „Nie podoba mi się ten pomysł, bo…” otwiera drogę do poszukiwania rozwiązań, natomiast przewracanie oczami lub niezrozumiałe burknięcie tylko zaostrza konflikt.

Jednak okazywanie szacunku nie musi odnosić się jedynie do ekstremalnych sytuacji, takich jak konflikt. Możecie zacząć od czegoś prostego, jak zwykłe „dziękuję”, „proszę” i „przepraszam”. Te słowa mają ogromną moc, a jednak bardzo często o nich zapominamy! Ważne jest też poszanowanie prywatności partnera. Nawet jeżeli jesteście w związku małżeńskim, nie oznacza to, że straciliście prawo do życia prywatnego i swoich tajemnic. Pozwólcie partnerowi zachować coś dla siebie i nie naciskajcie, żeby wyznawał Wam wszystko o wszystkim.

Powinniście też pamiętać, że poza wspólnym pożyciem, każda osoba ma swoje własne życie. Dlatego należy uszanować prawo partnera do posiadania własnych zainteresowań, rzeczy i przyjaciół. Niektóre z nich mogą być wspólne, jednak część powinna pozostać wyłącznością jednego z partnerów. Dlatego też nie wolno na siłę wtrącać się w przyjaźnie partnera, krytykować jego zainteresowań ani brać jego rzeczy bez pozwolenia. Oczywiście miło jest interesować się życiem tej drugiej osoby, ale nadmierne wtrącanie się świadczy o braku szacunku i może prowadzić do problemów z związku.

Ślubuję Ci… przyjaźń

Niektórzy mogliby oburzyć się, bo przecież nie może być miłości bez przyjaźni. Bo przecież jak to możliwe? A jednak miłość i przyjaźń to dwa różne rodzaje relacji. Ile razy mówiliście sobie: „Kocham go/ją, ale wciąż działa mi na nerwy!” albo „Niech on/ona jedzie w delegację, to będę wreszcie mieć trochę spokoju!”. Jeżeli takie myśli nachodzą Was zbyt często, to oznacza, że w Waszym związku brakuje przyjaźni.

Po kilku latach małżeństwa miłość romantyczna stopniowo traci na sile. Co można z tym zrobić? Jeżeli chcecie mieć udane małżeństwo trwające wiele lat, to przede wszystkim powinniście lubić osobę, z którą się związaliście. Musicie akceptować ją i cenić jej towarzystwo, zupełnie jak w przypadku przyjaciół. Bo przecież nikt nie chce przebywać z kimś, kogo nie lubi, prawda?

Powinniście mieć coś wspólnego z Waszym partnerem. Podobny światopogląd oraz spojrzenie na związek, wychowanie dzieci i finanse zdecydowanie pomogą utrzymać udane małżeństwo. Dobrym pomysłem jest również wspólna pasja. Jeżeli nie macie zainteresowań, które dzielicie, to poszukajcie nowych. Odkrywanie razem nowych rzeczy również sprzyja szczęśliwemu związkowi.

Ponadto ważne jest wzajemne oparcie. Od przyjaciela, na którym nie można polegać gorszy jest tylko właśnie taki współmałżonek. To, że jesteście w związku małżeńskim nie oznacza, że możecie nie dotrzymywać słowa i łatwiej uzyskać wybaczenie. Właściwie to musicie starać się o wiele bardziej, aby spełniać obietnice dane partnerowi. Jeżeli będziecie mogli liczyć na siebie w każdym momencie, stworzycie naprawdę udane małżeństwo.

Ślubuję Ci… poświęcenie

Niestety brutalna prawda jest taka, że udane małżeństwo to nie tylko sielanka ale też ciężka praca wymagająca ogromnych nakładów czasu i wysiłku. Z chwilą wstąpienia w poważny związek musicie dbać o siebie, o drugą osobę oraz o Was oboje. To może często oznaczać rezygnację z pewnych czynności i przyzwyczajeń, ale nagroda będzie wielka!

W nowym związku będziecie musieli przyzwyczaić się do nowych perspektyw. Przede wszystkim należy zastąpić myślenie kategoriami „JA” podejściem typu „MY”. Od teraz większość rzeczy będziecie robić z Waszym partnerem, a wszelkie decyzje związane z bardziej istotnymi sytuacjami będziecie musieli podejmować wspólnie. Brzmi łatwo, trudniej zrobić, ale jeżeli nauczycie się tego, będziecie mieć naprawdę wspaniałego towarzysza w życiu.

Jednak poświęcanie to nie tylko inwestowanie, ale i cięcie kosztów. Dlatego może zaistnieć konieczność rezygnacji z robienia pewnych rzeczy, nawet jeżeli są nam bardzo bliskie. Jeżeli zatem wychodziliście codziennie na zakupy lub piwo z przyjaciółmi, być może będziecie musieli ograniczyć te wyjścia do dwóch razy w tygodniu. Nie oznacza to jednak, że musicie być tylko we dwoje. Od czasu do czasu możecie od siebie odpocząć i zrobić coś osobno. Byle tylko nie odciąć się całkiem od partnera!

Czas na nową przysięgę

Jak widać, udane małżeństwo to wymagające przedsięwzięcie. Jednak może też być wspaniałą przygodą oraz najlepszą rzeczą w życiu, kiedy obie strony będą odpowiednio zaangażowane. Zatem przysięgnijcie sobie po raz kolejny, że zrobicie wszystko, aby wasz związek był jak najlepszy, a nagroda za wzajemny szacunek, przyjaźń i poświęcenie przerośnie wasze najśmielsze oczekiwania!