26

July

Nowa przysięga czyli jak stworzyć udane małżeństwo

Zapewne znana Wam jest przysięga małżeńska, w której ślubujecie partnerowi „miłość, wierność i uczciwość małżeńską”. Te cechy niewątpliwie spajają związek i pozwalają mu przetrwać długie lata. Jednak czy one same wystarczą, żeby nie opuścić partnera „aż do śmierci”? Oto propozycja trzech nowych punktów, które warto dodać do przysięgi, aby stworzyć udane małżeństwo.

03

March

Are you in the game?

I am a great fan of PC games. I have been playing them ever since I graduated elementary school. I still remember playing the versions for Windows 98. But that was a long time ago. Nowadays, it is often said that when children play computer games or similar ones, they stop developing. However, it might not be the case. Playing games can also lead to great discoveries if you bother to think about it deeply enough.

Dividing people by game standards Playing RPGs (Role-Playing Games) allowed me to view people in

10

November

What does doing push-ups and learning a foreign language have in common?

Many of us try to improve ourselves through doing more and learning new things. We often invest our time, strive a lot, sometimes become discouraged and give up. However, in the fast-changing world, it is important to keep going, so we usually do our best. I am no exception to that rule. I started learning Spanish one and a half year ago and doing push-ups half a year ago. Luckily, I discovered a few principles governing the success in both of these activities. Here, I would like to show you

20

September

Jak zacząć wreszcie mówić w języku obcym?

Od dawna uczysz się języka obcego, odrabiasz zadania domowe, słuchasz uważnie nauczyciela, potem masz powiedzieć coś od siebie i… nic! W swojej głowie masz wielką pustkę, czarną plamę. Niby wiesz, co chcesz przekazać, ale nie potrafisz znaleźć słów, które mogą to wyrazić. Ile razy przytrafiła Ci się taka sytuacja? Niektórzy narzekają, że zdarza się to im nagminnie. Jeżeli masz podobny problem, to zapraszam Cię do zapoznania się z moim artykułem, który przedstawi źródło problemu, a także zaprezentuje kilka rozwiązań.

Nie masz problemu, to TY jesteś problemem
Chociaż brzmi to brutalnie, z grubsza

03

June

Czasowniki nieregularne – jak wykorzystać indywidualne zdolności do ich opanowania?

Większość osób uważa naukę angielskich czasowników nieregularnych za przykry obowiązek. A przecież wcale tak nie musi być. Wystarczy zrozumienie swoich talentów oraz odrobina wyobraźni. Z pomocą może nam przyjść teoria inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Pozwoli ona na dopasowanie sposobu uczenia się czasowników do naszych indywidualnych umiejętności. W niniejszym artykule przedstawię kilka sposobów uczenia się angielskich czasowników nieregularnych oparty na waszym dominującym rodzaju inteligencji. Jeżeli nie znacie swojego dominującego rodzaju inteligencji, odsyłam do wykonania testu, który można znaleźć na przykład tutaj:

http://brieftip.pl/test-inteligencji-wielorakiej-rodzaje-inteligencji/

Jeżeli właśnie poznaliście swój dominujący rodzaj inteligencji lub znacie go już od dawna,

27

April

Najczęstsze kalki językowe

Niektóre konstrukcje językowe są do siebie podobne w dwóch różnych językach. Inne stwarzają tylko złudne wrażenie podobieństwa, podczas gdy naprawdę różnią się częściowo lub całkowicie. W swojej pracy stykam się z próbami przeniesienia konstrukcji z polskiego na angielski, czyli tzw. kalkami językowymi. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych kalek językowych wraz z tłumaczeniami, poprawnymi wersjami oraz komentarzem.

1. NIEPOPRAWNE: I have 30 years old.
KALKA Z: Mam 30 lat.
POPRAWNE: I am 30 years old.
Angielska wersja dosłownie oznaczałaby mniej więcej tyle co „Jestem stary na 30 lat”, co dla Polaków wydaje się abstrakcją, tym niemniej

05

August

Co czeka nas za wschodnią granicą? – moje wrażenia odnośnie Kijowa, stolicy Ukrainy

Za każdym razem kiedy mówiłem o wyjeździe do Kijowa, rodzina i znajomi ostrzegali mnie przed wrogimi wojskami, nieprzyjaznymi ludźmi, biedą i innymi kłopotami. Gdybym nie znał wcześniej ludzi z tego kraju, być może dałbym wiarę ostrzeżeniom. Jednak uzbrojony w wiedzę, pojechałem tam z pozytywnym nastawieniem. Nie zawiodłem się, zatem mogę szczerze polecić zwiedzenie Kijowa innym. Mam nadzieję, że mój artykuł zachęci was do tego i obali kilka mitów dotyczących Ukrainy.

Na pierwszy rzut oka – złote kopuły

Naszą uwagę od razu przykuwa niezwykła, dość specyficzna architektura. Spora część budynków została zbudowana jeszcze za czasów sowieckich w charakterystycznym dla nich stylu.

03

April

Historia WORDLORD, cz. 1

Chociaż WORDLORD Dominik Letner istnieje od niecałych czterech lat, ma już ona swoją dość ciekawą historię. Została ona powołana do życia 5 sierpnia 2013 r. jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Na początku współpracowała głównie z jednym z wrocławskich biur tłumaczeń, zajmując się głównie tłumaczeniami. Z czasem zaczęli pojawiać się nowi klienci. Jednym z ciekawszych zleceń było tłumaczenie wstępów do rozdziałów książki “Marcin Józef Żebrowski (XVIII w.). Kompozytor i muzyk kapeli jasnogórskiej” pod redakcją pana Remigiusza Pośpiecha. Jeden egzemplarz otrzymałem w prezencie za współpracę. Widnieje w nim moje nazwisko jako tłumacza.

23

March

Konwersacje po angielsku

Artificial Intelligence and You: Friends or Foes?
Artificial Intelligence (AI) has been in existence for quite a long period of time, and its popularity is increasing especially nowadays. You can see the work of AI in your job with digital assisstants reminding you about tasks, in your shopping when the webpage suggests additional products to buy or even while playing video games in which virtual enemies learn your playing style and surprise you. But how do you consciously make AI work for you? You should consider this topic or one day

26

February

Odrobina poezji w pędzącym świecie…

Pragniemy przedstawić Państwu wiersz stworzony przez WORDLORD. Jego temat nawiązuje do konwencji romantycznej, ukazując przyrodę z całym jej pięknem, gwarnością, a także okrucieństwem. Przedstawia również typowe dla romantyzmu elementy wymykające się racjonalnemu rozumowaniu i zmuszające do refleksji na tle emocjonalnym – nie tylko nad tym, co człowiek pojmuje, ale również nad tym, co człowiek czuje. Każdy wers zawiera 11 sylab, co jest optymalną liczbą, aby oddać piękno natury, a także rymy według wzorca ABAB. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wierszem i zastanowienia się nad wszystkim, co przyroda ma do

Facebook
Twitter
LinkedIn
Instagram